Friday, November 21, 2008

James Bond - Quantum of Solace


Bond 22 mbërrin në Tiranë
Agjenti zemërthyer në kërkim të hakmarrjes
Agjenti 007 është i plagosur në krenarinë e tij, pasi është tradhtuar nga Vesper, gruaja që dashuronte. Ai vuan de ndiet i pavlere. Ky është imazhi i fundit që publiku ruan për Bondin nga Casino Royale, filmi i vitit 2006. Pikërisht këtu vetëm disa minuta më pas vazhdon Quantum of Solace, filmi i 22 i Bondit i cili është i pari që sënon një vazhdimësi të tillë nga njëri film tek tjetri në të jithë historinë e saës më të njohur kinematorafike në botë. Por vijimi nuk është aq dëshpërues sa fundi i filmit të kaluar. Bond është në një mision personal dhe hakmarrës për të marrë vesh me cdo kusht se si ndodhi tradhtia. Por sigurisht që misioni nuk do të mbetet kaq personal përderisa jatë kërkimeve të tij Bond do të zbulojë jurmët e një oranizate kriminale që ka për qëllim të marrë kontrollin e një prej burimeve natyrore më të rëndësishme në botë dhe për ta arritur këtë është gati të bëjë gjithcka. Dhe në gjithë këtë histori patjetër që do të ketë dy vajza të astuquajtura Bond Girl, njëra hakmarrëse sa ai vetë, ndërsa tjetra e embël dhe joshëse.
Quantum, sensacione dhe fakte
Lajmi për një film të ri të Bondit është dhënë sapo kishte mbaruar postproduksioni I Casino Royale. Që nga ai moment e deri ne fillimin e xhirimeve qarkulluan shumë emra regjisorësh, por në fakt filmi do të merrte vulën e regjisorit të njohur zviceran Marc Foster, cili është rekomanduar nga protagonisti Daniel Craig si një njeri I perstatshëm për të bërë filmin e radhës. Vetë regjisori kërkoi që historia të mos mbetej në kontekst sentimental si tek Casino Royale, por të eskploronte me mirë karakterin e 007-ës. Për këtë arsye Forter kërkoi që të zhvendosej në një ngjarje tjetër dhe ishte skenaristi Paul haggis, i cili i dha historisë një zhvillim të ri. Në stafin e aktorëve përvec Daniel Craig, janë agjenti M e interpretuar nga Judi Dench e cila shënon pjesmarjen e saj të gjashtë në sagën Bond si dhe aktorët Olga Kurylenko, Matheiu Amalric , gemma Arterton, Jeffrey Ëright dhe giancarlo giannini.. Xhirimet e filmit u bënë kryesisht në Panama, Kili, Itali, Austri si dhe në studiot Pinneëood. Dhe ashtu si ndodh në filmat me skena të rrezikshme aksion gjatë periudhave të xhirimit filmin e kanë ndjekur disa incidente të cilat nuk kanë mbetur pa u bërë objekt i të mediave. Të tilla mund të përmenden plagosja e dy dublantëve, rënia në liqen e makinës së famshme të Bondit, Aston Martin, por edhe protesta e një bashkiaku në Kili i cili akuzonte ekipin e xhirimit për dëmtim të imazhit të vendit të tij, meqë lokaliteti ku xhirohej në film presupozohet që i përket Bolivisë. Ndërkohë me lajme të bujshme është shoqëruar edhe kënga e filmit. Fillimisht kënga do të këndohej nga Amy Ëineouse, por për shkak të problemeve të saj me alkoolin dhe drogen kontrata u anullua. Kënga "Another ëay to die".eshtë kënduar nga Alicia Keys e Jack Ëhite.
“Quantum of solace”, titull I polemizuar
Ndërsa jehona e lajmeve shoqëronte filmin, një deklaratë zyrtare e producentëve që shpallte titullin e aventurës më të re të 007-ës filloi të ngjallte polemika. Në fakt titulli është marrë nga një përmbledhje e novelave të shkrimtarit të njohur Ian Flemin që është krijuesi I Bondit. Sipas novelës Quantum of Solace është përkufizuar si një gjendje që përcakton komfortin, humanizmin, ndjenjat qe duhet të kenë dy njerëz që dashuria të mbijetojë. Nëse Quantum of Solace është 0, atëherë dashuria ka vdekur". Këtij përkufizimi duket se I ka qëndruar edhe aktori 39-vjecar i cili është shprehur:“Mund të kishim zgjedhur një titull më komcercial, por do të thoshte se ishim të pasigurtë për atë që donim të komunikomin. Flitet për një ide precize sipas të cilës nëse nuk ke nje gjendje komforti në lidhjen tënde atëherë duhet të heqësh dorë.. Nga filmi i kaluar Bond ishte i lënduar dhe nuk kishte më komfortin e jetës së tij. Ndërsa tani atij I duhet të zbulojë të vërtetën, titulli është pjesë shumë e rëndësishme e skenarit të filmit”. Në fakt përvec këtij thelbi, filmi nuk ka marrë ndonjë gjë tjetër nga novela e shkurtër e Fleming. Ndërsa producenti Michael G. Ëilson është shprehur se një titull origjinal nga Fleming ishte shumë I rëndësishëm dhe se "Ne mendojmë që është një titull intrigues që tregon se cfarë ka ndodhur dhe cfarë po ndodh në jetën e Bondit".
Olga dhe Gemma dy Bond Girl në krah të 007
28-vjecarja, Olga Kurylenko është cilesuar fillimisht si flaka e re e agjentit 007 ndonëse ne film nuk bëhet fjalë fare për ndonjë lidhje mes këtyre të dyve. Megjithatë ajo është vajza e etur për hakmarrje dhe që ndihmon Xhejms Bond te arrije qellimin e tij. Ne fakt aktorja e re ka patur shume fat per tu perzgjedhur si nje Bond girl. E cilesuar nga shtypi si nje koncentrat i bukurisë dhe ftohtësisë, ajo eshte parë e gatshme për të hyrë në Hollivud. Por megjithë imazhin e saj të përsosur në Quantum of Solace përgatitja e saj për këtë film nuk ka qenë aspak e lehtë. Në një na konferencat e shtypit Olga Kurylenko, vajza e re Bond është shprehur “Jam përgatitur me armë dhe jam ushtruar për skenat akrobatike si dhe per ndeshjet trup me trup. Ditet e mia kane qene kaq te gjata e te lodhshme fizikisht. Personazhi im eshte luftarak dhe ka nje mision personal duke u udhehequr nga urrejtja”.
Dhe ne fakt personazhi i saj eshte krejt ndryshe nga ai i vajzave Bond ne serite e tjera te kësaj sage. Ajo nuk ben dashuri me Xhejms Bond dhe autoret e filmit shpjegojne se eshte kjo arsyeja qe skenari vjen i forte.

Lindur e rritur ne Bashkimin Sovjetik, më saktë në Ukrainë, Ola vjen nga një familje me të vërtetë e varfër. Babai e ka braktisur që të vogël dhe i ka takuar nënës së saj që të mbajë familjen me punën si mësuese arti. Olga është mësuar mirë me varfërinë meqë është rritur nga gjyshja e saj në një apartament me katër dhoma ku jetonin gjashtë të rritur dhe shumë fëmijë. Në moshën 13 vjecare, vajza zbulohet nga nje skaut ne Moskë i cili e ndalon në rrugë dhe i ofron punë si modele. Dhe këtu fillon karriera e saj. gjithmonë e apasionuar pas artit. Në moshën 16- vjecare ajo vendos të transferohet në Paris për të kryer studimet. 18 vjec pushton kopertinat e revistave Glamour, Elle, Madame Figaro, Marie Claire e Vogue. Viti 2005 është viti i debutimit të saj në kinema ne rolin e sensuales Iris në dramën sentimentale “L’annulaire”,. Më pas interpreton në rolin e një vampireje tek “Paris Je T’aime” dhe se fundi është bërë mjaft e njohur nëpërmjet rolit të saj në filmit “Hitman”, me një imazh prej engjelli në rrezik. Por sigurisht që fama e saj u rrit kur Metro Goldëyn Mayer deklaroi se Olga po hynte në botën e vajzave Bond. Dhe në fakt hyri në këtë botë , por duke mos lënë vetëm gjurmët e bukurisë së saj. Olga Kurylenko është vajza Bond që nuk joshet dhe lufton deri në fund për të arritur qëllimin. Në fakt në film është një tjetër Bond irl që arrin të putë 007-en, behet fjalë për Gemma Arterton, e cila në flm interpreton një agjente sekrete, që ka një skenë dashurie me Bond. “Ndihem si nje adoleshente, kaq e re dhe e pastervitur, por putha James Bond!”- ka thënë aktorja ne një konference për shtyp.
Lumë dollarësh për filmin
Ashtu si dhe pritej filmi ka patur shumë sukses tek publiku. Pas premierës së tij më 31 tetor në Angli, vetëm në fundjavën e parë filmi ka arkëtuar mbi 8 milionë dollarë duke thyer rekordet e box office-ve britanike.. Suksesi po vazhdon edhe ne Europe e në ShBA ku filmi është shfaqur premierë më 14 nëntor. Shifrat tregojnë të ardhura deri në 70 milionë dollarë, por arkëtimet po rriten dita- ditës. Edhe kritika nuk ka mbetur pas me vlerësimet e saj. 77% e 30 kritikave të listuara ne sajtin Rotten Tomatoes jane pozitive. Kritikët vazhdojnë të përmendim mes të preferuarëve të tyre Casino Royale, por vazhdojnë të pëlqejnë performancën e Daniel Craig dhe e konsiderojnë Quantum of Solace një vijim të këndshëm të filmave Bond.
Skeda e filmit
Titulli: Quanturm of Solace
Regjisor; Marc Foster
Skenari: Paul Haggis, Neal Purvis
gjinia: Aksion, Aventurë, Triller
Kohëzgjatja: 106 minuta
Aktoret: Daniel Craig, Olga Kurylenko, Matheiu Amalric , Judi Dench, Gemma Arterton, Jeffrey Wright, Giancarlo Giannini
Muzika: David Arnold
Kompozitor Jack White
Këngëtarë: Alicia Keys, Jack White
Premiera: 31 tetor ne Angli
14 nëntor ne Amerike
Sinopsi:
Agjenti 007 është i plagosur në krenarinë e tij, pasi është tradhtuar nga Vesper, gruaja që dashuronte. Misioni i tij i ri fillon me detyrën e re për Bondin që të mos bënte asnjë hakmarrje persoanle. Pasi zbulon se një organizatë sekrete kishte kapur Vesper, e që një llogari bankare i përket një agjenti M16 të korruptuar në Haiti , Bond falë edhe ndihmës së Kamilës, një grua e etur për hakmarrje, njihet me Dominic Greene, një biznesmen që bën pjesë në organizatë. Bond zbulon që Greene është duke punuar për të marrë kontrolloin e një prej burimeve natyrore më të rëndësishme në botë dhe për ta arritur këtë është gati të bëjë gjithcka. Mes mashtrimeve dhe tradhtive, Bond, me ndihmën e disa miqve të vjetër duhet të zbulojë burrin që shkaktoi tradhtinë e Vesper dhe të ndalojë planin e Greene.
Olga, një Bond Girl e nervozuar

Olga, thuhet se regjisori Marc Foster ju ka marre për rolin pasi ju ishit më nervozja mes 400 kandidateve…
Në fakt isha shumë e nervozuar... por jam treguar e zonja për ta fshehur. Gjatë kinoprovës duhet të recitoja një rol të dyfishtë, atë të Kamilësdhe atë të një aktoreje që nuk ishte aspak nervoze.

Cfarë mendoni për Kamilën që është një nga paktat vajzat Bond që nuk joshet nga agjenti 007?
Mendoj që ndoshta kjo vajzë nuk i pëlqente Bondit!! jooo, në të vërtetë nëse do të kishin fjetur bashkë skenari do të ishte i dobët. Kjo vajzë Bond ka një objektiv dhe është shumë e qartë. Nuk do të kisthe kuptim të linte mënjanë këtë objektiv për të shkuar në shtrat me agjentin Bond. Dhe as 007-a nuk është gati: ka zemrën e thyer dhe është i trishtuar. Me siguri që e pëlqejnë shumë njëri tjetrin, por e vërteta është që nuk kanë kohë për të shkuar deri në dhomën e gjumit!

Në film ju shikojmë shpesh në krah të aktorit Mathieu Amalric. Cfarë mund të na thoni për të?
Mathieu është një nga aktorët më të mirë në Francë. Një person i shkëlqyer dhe befasues. Një gjeni i vërtetë. Është i jashtëzakonshëm dhe i zgjuar. Interpretimi i tij është unikal: ai nuk ka pasur një formim klasik si aktor por ka mënyrën e vet të interpretimit. Kur është në sheshxhirim të befason gjithmonë, është gjithnjë improvizues. Do të luaja gjithnjë në krah të tij..

Ju vini nga bota e modës: keni gjetur të përbashkëta me botën e kinemasë?
Absolutisht jo. Në sheshxhirim interpretojmë personzhe të vërtetë ose që krijohen nga jeta e vërtetë, në pasarela, modelet janë gra shumë të bukura .... interpretojnë një rol ëndrrash... dikë që nuk e takon kurrë në rrugë..

Cili është filmi më i preferuar për ju nga të gjithë 007-at…
Përgjigja është “Casino Royale”! Eva Green ka qenë e mrekulllueshme. Ajo nuk ishte hija e Bondit, por një grua e zgjuar dhe brilante. Ai për mua ishte një film fantastik.


Jetoni në Paris? Prej sa kohësh?
Qëkur isha 12 vjec dhe pas gjithë kësaj kohe vazhdoj të mendoj se parisi është unikal. I adhuroj francezët, ndoshta sepse jam europiane. Kam miq shumë të mirë edhe në Amerika, por mënyra e tyre e jetesës është ndryshe.Foster: Bond 23? Jo faleminderit!Forster, na flisni për stilin viziv me të cilin i jeni afruar Bondit

Nuk jam një regjisor i filmit aksion, Për mua personazhet janë gjëja më e rëndësishme. Që në sekuencat e para të këtij filmi vendosa që të xhiroja me një stil që të corientonte publikun

U përpoqa të rrija afër Bondit, sa më afër që mundesha.


I keni studiuar kapitujt e mëparshëm të sagës?
natyrisht. Mendoj se filmi “Al servizio segreto di sua maestà” është më i preferuari nga gjihtë të tjerët. Në fund të atij filmi g jen të njëjtin emocion si tek “Casino Royale”. E shohim Bondin mes humbjeve dhe dhimbjes. Më interesonte ajo hyrje. Kam riparë shumë kapituj të mëparshëm para se të filloja xhirimet. E mund të jenë shumë copëza të tyre të shpërndara sa andej këtej nëpër film..


Na flisni për përgjegjësinë që kishit përkundrejt kësaj ikone të madhe kinematografike

Duhet të qëndroja në kontekstin e Bondit. Në të njëjtën kohë ishte përgjegjësia për të cuar përpara personazhet duke mos rënë në përsëritje I kërkova Paul Haggis të më ndihmonte me skenarin. Ai ishte shumë i zënë me montazhin e “Nella valle di Elah”, por ndërhyri në skript, duke futur një sfond që ia kisha kërkuar personalisht, atë të biznesit të naftës dhe të burimeve natyrore, duke përcaktuar qartë kontekstin politik. Më interesonte edhe që M të ishte një personazh me i madh sepse është e vetmja figurë femërore me të cilën Bond nuk lidhet në marrëdhënie seksuale. Filmi ishte nje evolucion konstant. Kemi improvizuar shumë gjatë xhirimeve.

Meqë flasim për botën e naftës dhe të zhvillimeve të tjera aktuale në film do të doja të dija nëse është e vërtetë që Amalric ka përgatitur vetë rolin e tij prej të keqi, duke iu referuar saktësisht zhvillimeve politike në Europë …
Po. Sapo u takuam, Mathieu më pyeti nëse i kisha dhënë personazhit të tij ndonjë tip nishani apo shenjë tjetër sic ndërtohen zakonisht rolet negativë.. unë i thashë që mendoja se personazhi duhet të kishte fytyrën dhe sytë e tij. Ishte një ide e tij që të nisej nga Sarkozy e Tony Blair. Unë e mbështeta..

Si e shikoni Bondin e ketij mijëvjecari?
Si një njeri në kërkim të vetes. Një person që lufton me demonët e tij të brendshëm dhe që lëkundet mes hakmarrjes e drejtësisë. Por ka një linjë të lehtë që i ndan këto të dyja: nganjëherë hakmarrja është saktësisht e kundërta e drejtësisë


Do të bëni një Bond tjetër ?
Më kanë ofruar Bond 23… por refuzova, sepse jam i interesuar që të punoj me filma të vejël.

Bondi në kërkim të vetes

Zoti Craig, në “Casino Royale” Bond ishte i dashuruar dhe mbeti me zemër të thyer. Ndërsa në filmi e ri është në kërkim të hakmarrjes. Cfarë mund të thuhet për këtë ndryshim?
Arsyeja thelbësore për të cilën kemi bërë një film të ri për james bond është pikërisht kjo linjë e historisë.. do të ishte një mëkat ta lije mënjanë. E ndjenim se ishte e nevojshme të mbyllnim këtë rreth dhe tani e kemi plotësuar. Kështu që në filmat e tjerë Bondi mund të kalojë nga një shtrat në tjetrin sepse kjo histori është mbylllur njëherë e përgjithmonë.

Na flisni ju lutem për sigurinë që keni ndier nga personazhi juaj pasi filmit të parë. Si u ndjetë në cakun e parë të “Quantum of Solace”?
Në fillim kisha një ndjesi relaksi, por pastaj kur fillon xhirimet e një filmi si ky vihesh para një sërë problemesh. Përballova gjithcka me entuziazëm të madh. Kishim një regjisor të madh dhe i besova verbërisht atij.

Megjithatë fizikisht ju jeni shprehur se ky film është më i vështirë se Casino Royale. Cila ishte skena më e vështirë për tu xhiruar?
Në të vërtetë në të gjitha skenat jam sforcuar dhe jo vetëm në një skenë të vecantë. Megjithatë më e vështira ishte ajo ku unë dhe Olga Kurylenko hidhemi nga avioni dhe jemi në rënie të lirë. E kemi xhiruar në një tunel me erë të stimuluar me shpejtësi deri në 200 milje në orë. Nuk ishim të lidhur me ndonjë kavo, por qëndronin në ajër. Ishim unë, olga dhe kameramani. Rreth nesh kishte 20 makina dixhitale. Ishim shumë të shëmtuar, por në fakt doli një skenë e pabesueshme.

Na rrëfeni sa ju pëlqen eleganca e Bond…Më pëlqente eleganca, ajo mënyra e të imponuarit dhe të të qëndruarit. Tek “Casino Royale” personazhi ishte më i ngjashëm me një ushtarak që sapo kishte lënë fushën e betejës. Tek “Quantum” ai duket më tepër njerëzor. Kam synuar qëllimisht që të ngjaja më i gjerë në shpatulla dhe pata fatin të punoja më Tom Ford, i cili dizenjoi te gjitha veshjet.

No comments: